Technikum nr 3 reprezentantem Polski w Brukseli

5 uczniów Technikum nr 3 w Malborku Głodowska Matylda, Łaszewska Amelia, Weronika Marek, Dawid Zamorski, Jakub Kwiatkowski oraz Dyrektor Szkoły Jan Stawicki reprezentowali w dniach 11 -13 kwietnia 2024 r. Polskę podczas Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2024 (ETM ) w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Spotkanie odbywa się w dniach 12-19 kwietnia 2024 r. czyli na dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zaplanowanymi na 6–9 czerwca 2024 r. Tematem Tygodnia jest „Voice your vision” (Demokracja i wybory europejskie). Oznacza to, że zarówno demokracja, jak i wybory europejskie są głównym punktem debaty.

Główne wydarzenie ETM2024 odbyło się w piątek 12 kwietnia 2024 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

W inauguracyjnej sesji plenarnej wzięli udział:

• Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego
  • Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
  •  Iliana Iwanowa, europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Po sesji odbyła się dyskusja panelowa pt. „Aktywizacja młodzieży: procesy demokratyczne, życie obywatelskie i wybory europejskie”, moderowana przez Pię Ahrenkildę Hansen, dyrektor generalną DG EAC.

Główne cele ETM w 2024 r. to:

• Zachęcanie młodych ludzi do głosowania w wyborach europejskich.
  • Podkreślanie osiągnięć w dziedzinie młodzieży.
  • Zwrócenie uwagi grup docelowych na priorytety polityki UE dotyczącej młodzieży.
  • Informowanie młodych ludzi o możliwościach oferowanych przez UE.
  • Wyeksponowanie przykładów dobrych praktyk i historii sukcesów w ramach europejskich programów skierowanych do młodzieży i osób z nią współpracujących: Erasmus+ Młodzież i Europejski Korpus Solidarności.

Wybór szkoły to wielkie wyróżnienie za aktywną pracę m.in.  w ramach sieci  programu Szkoła –Ambasador Parlamentu Europejskiego  (EPAS ).

Jesteśmy dumni ,że mogliśmy reprezentować nasz kraj.

Wrażenia uczniów:

Matylda G.

Podczas tego pobytu miałam okazję wziąć udział w anglojęzycznych warsztatach na różne ciekawe tematy np. mowa nienawiści, dlaczego warto brać udział w wyborach. Warsztaty te pozwoliły mi podszkolić się w języku angielskim, poszerzyć wiedzę na tematy dotyczące UE i nie tylko, a także poznać wiele ciekawych osób z różnych państw UE. Sam Parlament zrobił na mnie ogromne wrażenie, ponieważ okazało się, że jest jeszcze większy niż myślałam. Cieszę się, że miałam okazję doświadczyć tego wszystkiego, a wyjazd będę wspominać bardzo pozytywnie i produktywnie.

Dawid Z.

Pobyt w Brukseli był bardzo owocny i przyjemny. Pomimo bardzo dużych kolejek po akredytację, wszystkie warsztaty i ceremonie były zorganizowane bardzo dobrze oraz dostarczyły mi wiele cennej wiedzy i doświadczenia.

Amelia Ł.

Podczas wydarzenia ,,Level up,, miałam okazję wziąć udział w m.in. warsztatach ,,Your Journey to Become Politically Active’’ prowadzone przez Hannah Graham.Warsztaty zachęcały do bycia aktywnym w polityce, mimo młodego wieku, podczas warsztatów miałam okazję poznać różne formy bycia aktywnym politycznie.Jednym z zadań w trakcie warsztatów była symulacja utworzenia własnej partii politycznej, pozwoliło to zintegrować się z innymi uczestnikami wydarzenia oraz poznać perspektywy innych młodych europejczyków na to jaki kształt powinna mieć polityka. Kolejnymi warsztatami w jakich wzięłam udział były ,,How to Produce Your Video’’ prowadzone przez dziennikarza Mirko Paradison. Zajęcia pozwoliły mi  dowiedzieć się więcej na temat produkowania treści internetowych,fake newsów oraz dziennikarstwie.W czasie przerwy od warsztatów udało mi się zwiedzić zabytkową część miasta.Kolejną aktywnością w jakiej wzięłam udział  była sesja plenarna,która wywarła na mnie największe wrażenie.Podczas sesji mogłam wysłuchać Mari Rodrigez Alcazar-liderki Europejskiego Forum Młodzieży, Dragosa Pislaru-Europosła z Rumunii oraz Claudii Plakolm-Sekretarzyni stanu ds. młodzieży w Kancelarii Federalnej Austrii, wszyscy goście podkreślali jak istotne jest słuchanie młodych ludzi w dzisiejszej polityce, zarówno lokalnej jak i międzynarodowej.

Udział w sesji plenarnej oraz możliwość siedzenia w fotelach,w których  siedzą europosłowie wywarł na mnie największe wrażenie i z pewnością sprawiło,że zapamiętam ten wyjazd na długo.Innym elementem wydarzenia,które zaskoczyło mnie pozytywnie było poznawanie nowych osób,które pozwoliło mi przetestować i upewnić mnie co do poziomu mojego języka angielskiego.Zawarłam wiele nowych znajomości z ludźmi z całej Europy m.in. z Estonii,Hiszpanii i Holandii.

Jakub K.

Największe wrażenie zrobiła na mnie sala plenarna jak i sam budynek Parlamentu. Miałem okazję uczestniczyć w kilku warsztatach w budynku Komitetu Regionów dotyczących między innymi tego  jak zacząć swoją przygodę z byciem aktywnym politycznie oraz jak świadomie tworzyć filmy by dotarły one do większej ilości osób, jedocześnie licząc się z konsekwencjami i przy okazji szlifować swoja znajomość języka angielskiego.

Otrzymaliśmy torbę w której były ciekawe upominki, po warsztatach wybraliśmy się na spacer by wspólnie zwiedzać Brukselę. Pobyt oceniam bardzo dobrze, będę to naprawdę długo wspominać.

Weronika M.

Moje wrażenia z pobytu w Brukseli są bardzo pozytywne. Miałam okazję zwiedzić najbliższą okolicę, a także miło spędzić czas w Parlamencie na różnych warsztatach. Podczas tych sesji poznałam wiele osób i  okazję wykorzystać znajomość języka angielskiego w praktyce. Poznani ludzie okazali się być bardzo miłymi osobami, a sami prowadzący również wiedzieli jak ciekawie i z humorem przeprowadzić warsztaty. Każdy otrzymał także małą torbę, z drobnymi praezentami, a także różne hasła zachęcające do głosowania #UseYourVote. Będę bardzo miło wspominać ten czas, który był dla mnie niesamowitą przygodą i okazją do małej podróży za granicę.